Newsletter BIBUS MENOS - luty 2020
Zobacz nasze najnowsze case study - urządzenie ułatwiające proces produkcji w branży spożywczej
Dział Projektowy BIBUS MENOS zajmuje się wykonawstwem różnego rodzaju realizacji z dziedziny instalacji inżynierskich, technologicznych i mechanicznych, tworząc projekty w oparciu o komponenty znanych i jakościowo sprawdzonych producentów. Dzięki naszym realizacjom wykonanych lub zmodernizowanych zostało wiele instalacji i linii wytwórczych z różnych branż przemysłu.
Jednym z ostatnich osiągnięć naszego zespołu projektowego było wykonanie niespotykanego jeszcze w naszym portfolio urządzenia.
Dla naszego klienta, firmy B&P Engineering z Przeworska, specjalizującej się między innymi w produkcji maszyn do wytwarzania soków i koncentratów, przygotowaliśmy projekt urządzenia mającego ułatwić proces powstawania zbiorników o wysokości nawet do kilkunastu metrów i masie do kilkudziesięciu ton. Firma B&P Engineering ogłosiła przetarg na mechanizm zdolny opuszczać takie zbiorniki o co najmniej 3400 mm do wnętrza uprzednio przygotowanego silosu w posadzce hali oraz dodatkowo umożliwiający obracanie zbiornika wokół osi pionowej.
Zanim zdobyliśmy zamówienie na realizację, przygotowaliśmy odpowiedni model koncepcyjny w programie SolidWorks. Przeprowadziliśmy również uproszczoną analizę wytrzymałościową, której wyniki załączyliśmy do prezentacji dostarczonej do potencjalnego wtedy jeszcze Klienta.
Projekt konstrukcji wymagał wielu zmian, a niektóre z nich musiały być wprowadzane na bieżąco w konsultacji z Zamawiającym. Uzgodnień wymagała m.in. kwestia sterowania urządzeniem, również zaprojektowana i wykonana przez BIBUS MENOS.
Do stworzenia naszego projektu wykorzystaliśmy sprawdzone komponenty, wśród których znalazły się przekładnie podnośnikowe firmy UNIMEC oraz przekładnie ROSSI MOTORIDUTTORI. Dzięki użyciu dystrybuowanych przez nas produktów mogliśmy zachować korzystny stosunek jakości do ceny.
Mimo że szesnastotonowa maszyna o wysokości niemal 5 metrów i niewiele mniejszej średnicy sprawiała imponujące wrażenie swoimi gabarytami, to zainstalowana na hali o wysokości 35 metrów zdawała się znikać. Operacja umieszczenia maszyny w otworze na hali wymagała ogromnej precyzji, jednak ostatecznie zakończyła się sukcesem.
Przed maszyną i zespołem pozostało jeszcze najważniejsze wyzwanie – próby funkcjonalne z pełnym obciążeniem. Do testów użyto zwojów blachy o łącznej masie przekraczającej 24,5 tony. Urządzenie spełniło stawiane przed nim wymagania i jest z powodzeniem wykorzystywane u Klienta.
Podstawowe dane techniczne urządzenia:
- udźwig: 25 t
- wysokość: ok. 5 m
- średnica: ok. 5 m
- robocza głębokość opuszczania: ok. 3,4 m
- regulacja obrotów talerza: 0,02 – 1 obr./min
- regulacja zakresu prędkości podnoszenia: 0,1 – 1 m/min
Zapraszamy również do zapoznania się z innymi naszymi realizacjami - więcej informacji na temat naszych projektów znajduje się tutaj: