BIBUS MENOS NOWOŚCI - Dział Drukarek 3D
W tym wydaniu:
- EOS P396 otrzymał prestiżową nagrodę 3D Printer Guide Award - 3D Hubs w kategorii „SLS / Industrial 3D Printing Technology”
- Ciekawe realizacje na maszynach SLS firmy EOS
EOS P396 otrzymał prestiżową nagrodę 3D Printer Guide Award - 3D Hubs w kategorii „SLS/Industrial 3D printing technology”
Właściciele system EOS P396, będący członkami portalu usług druku 3D – 3D Hubs, przyznali bardzo wysokie oceny w corocznym konkursie na najlepsza drukarkę 3D w kategorii „SLS / Industrial 3D Printing Technology”. Dobrze oceniono jakość budowanych części, produktywność, wielkość przestrzeni roboczej oraz niezawodność. Cechy te są kluczowe dla każdej maszyny pracującej w środowisku przemysłowym. P396 do obsługi wymaga wiedzy eksperckiej i jest urządzeniem kosztownym, oraz w porównaniu do innych technologii przyrostowych pracuje z materiałami, posiadającymi znaczne ograniczenia kolorystyczne. Jednakże doskonale sprawdza się do budowy średniej wielkości prototypów o niemal dowolnie skomplikowanej geometrii, a co ważniejsze pozwala na konkurencyjne obniżenie kosztów produkcji krótkoseryjnej części o wysokich własnościach mechanicznych.
P396 posiada również szerokie spektrum materiałów inżynieryjnych, opartych przede wszystkim na poliamidach, które zostały docenione przez ekspertów, między innymi z takich dziedzin przemysłu jak lotnictwo i medyczna. Technologia SLS jest drugą co do popularności metodą produkcji oferowaną przez użytkowników 3D Hubs zaraz po technologii FDM a P396 została oceniona w tym roku jako najlepsze urządzenie w swej klasie.
Innowacyjność systemu EOS P396
Drukarka 3D P396 firmy EOS posiada szereg innowacji, które pozwoliły w znacznym stopniu przyspieszyć produkcję, jednocześnie poprawiając jakość budowanych części. Jedną z najważniejszych innowacji jest system EOSAME, który jest odpowiedzialny za kontrolę temperatury w czasie rzeczywistym, również podczas ekspozycji laserowej, a także korektę mocy lasera w zależności od gradienty temperatury na powierzchni roboczej. W stosunku do swojej poprzedniczki (P395) system P396 jest o 23-53% szybszy i wytwarza części o bardziej homogenicznych właściwościach mechanicznych oraz wymiarowych.
Zamontowany w maszynie układ UPS dodatkowo gwarantuje stałe parametry zasilania dla lasera niezależnie od fluktuacji napięcia zewnętrznej linii zasilania.
Po wprowadzeniu P396 do sprzedaży w 2015 r. na podstawie opinii użytkowników bardzo szybko okazało się, że jest to nowy standard jakościowy dla technologii SLS, a co najważniejsze inwestycja w to rozwiązanie gwarantuje szybki zwrot oraz perspektywę dobrych zysków na rynku usług technologii przyrostowych. Na podstawie raportów Wohlers Association, która monitoruje branżę technologii druku 3D od początku lat 90-tych widzimy, że rynek ten rozwija się niezmiennie w tempie 20-30% w skali roku.
Na terenie Polski od kilku lat widoczny jest trend inwestycji w technologię SLS firmy EOS, nie tylko do świadczenia usług prototypowych, ale przede wszystkim do produkcji finalnych komponentów maszyn i produktów konsumenckich jako alternatywę dla form wtryskowych. Tendencja ta jest spowodowana głównie obniżającymi się cenami proszków poliamidowych, skracaniem życia produktu oraz rosnącej świadomości inżynierów odnośnie swobody projektowania nowych produktów jaką daje technologia SLS.
Więcej informacji na temat systemu SLS firmy EOS P396 można znaleźć na stronach:
Realizacje na maszynach SLS firmy EOS
Orteza stawu skokowego produkowana na maszynach SLS firmy EOS przez plus medica OT
Źródło: http://www.plusmedicaot.com/
ROBOY - interaktywny robot, którego szkielet oraz spora część elementów kinematycznych została wykonana na maszynach SLS firmy EOS, częściowo jako pełne złożenia wydrukowane w całości.
Celem projektu studentów z uniwersytetu w Zurychu było zaprojektowanie robota, który mógłby się komunikować z ludźmi i jednocześnie odwzorowywać swoją budową układ szkieletowo - mięśniowy człowieka.
Źródło: http://roboy.org/